Praca dyplomowa w LaTeXu

(czytaj: ,,latechu” lub ,,lejtechu”)

Dlaczego ?
Pisząc pracę dyplomową w LaTeXu unikniesz wielu zgryzot, które są normalne przy korzystaniu z innych procesorów tekstu. Będziesz mógł skupić uwagę na logicznej strukturze pracy, a nie na szerokości marginesów, odstępach pomiedzy akapitami, wielkościach czcionek, i tym podobnych detalach, które LaTeX sam dobierze tak, aby praca była czytelna — pamiętaj, że ona służy do czytania, a nie do powieszenia na wystawie!

TeX się nie zawiesza, nie zawiera wirusów i, w porównaniu ze znanym Ci oprogramowaniem wiodących firm, jest bezbłędny.

Praca na pisana w TeXu jest naprawdę przenośna – wygląda identycznie pod XP, Vistą, Mac OS X, Linuksem, FreeBSD, Solarisem, … i po wydrukowaniu na każdej drukarce!

Zmiana formatu – jeśli na przykład okaże się, że potrzebny jest większy margines na oprawę, albo trzeba zmienić odstępy między liniami tekstu – to 10 sekund Twojej pracy, niezależnie od liczby stron w dyplomie.

Skąd wziąć LaTeXa?

jest on dostępny za darmo we wszystkich dystrybucjach Linuksa (on po prostu w Linuksie jest – w pakiecie texlive lub (dawniej) tetex),
pod MS Windows można zainstalować MikTeXa.

Jeżeli będziesz szukał czegoś specjalnego (np. pakietu do wymyślnego formatowania listingów programów), to znajdziesz go w jednym z archiwów CTAN.

Jak używać LaTeXa?
LaTeX działa podobnie jak kompilator: czyta plik źródłowy dokumentu i produkuje z niego coś, co w zasadzie jest przeznaczone do drukowania, ale może też być oglądane. Tym ,,czymś” jest, w zależności od konfiguracji LaTeXa plik pdf, plik w PostScripcie, albo w specjalnym formacie graficznym, nazywanym DVI.

LaTeX nie jest edytorem typu WYSIWYG, to znaczy w czasie pisania tekstu nie widzimy od razu gotowego dokumentu. Plik źródłowy jest zwykłym plikiem tekstowym, zawierającym oprócz tekstu także komendy określające sposób jego formatowania (z pewnym uproszczeniem można powiedzieć, że jest to coś podobnego do HTML). Wydaje się, że utrudnia to pracę nad tekstem, ale po przyzwyczajeniu się na pewno dojdziesz do wniosku, że uwolnienie się od troski o wygląd i skoncentrowanie na logicznej strukturze dokumentu w znaczący sposób podnosi jakość końcowego efektu i Twoją wydajność.
LaTeX wykonuje za Ciebie pracę, która kiedyś była domeną redaktorów i zecerów, a po wynalezieniu techniki WYSIWIG została przeniesiona na autora. Czy na pewno chcesz robić więcej, niż to konieczne?

Jeżeli jesteś przyzwyczajony do WYSIWYG, to możesz zainstalować sobie graficzny interfejs do LaTeXa. Pod Linuksa polecamy w tym celu Kile (http://kile.sourceforge.net/, dostępny także w postaci pakietów dla różnych dystrybucji), a pod Windowsy TeXnicCenter (http://www.toolscenter.org/), Led (http://www.gust.org.pl/gustnews/LEd/) lub WinEdt (http://www.winedt.com/).

Jak używać LaTeX-a?
Znajdziesz te informacje np. w wydanej przez Helion książce LaTeX — wiersz po wierszu lub w darmowym „Nie za krótkim wprowadzeniu do systemu LaTeX2e” (PDF spakowany ZIP-em).

Ważne książki po angielsku to: „The LaTeX Companion”, The TeXbook, LaTeX: a document preparation system (polskie tłumaczenie: L. Lamport: LaTeX – system przygotowania dokumentów, Ariel, Kraków 1992, nakład wyczerpany, ale jest w bibliotekach, drugie wydanie przez WNT w 2004 powinno jeszcze być dostępne)..

Jeżeli Twoja praca dyplomowa będzie zawierała dużą liczbę rysunków, powinieneś zapoznać się z tym dokumentem.

Podręczniki on-line znajdziesz na stronie GUST.

Do pisania pracy przydadzą się pliki:

Wzór pracy w LaTeXu oraz inne dokumenty związane z redakcją pracy dyplomowej znajdują się tutaj